Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Symboly obce

Erb, pečať a vlajka tvoria trojicu základných symbolov obce. Na tvorbu každého z nich sa vzťahujú osobitné heraldické (náuka o erboch), vexilologické (náuka o vlajkách) a sigilografické (náuka o pečatiach) zákonitosti, pravidlá a zvyklosti.

1. Obec má právo na vlastné symboly. Obec, ktorá má vlastné symboly, je povinná ich používať pri výkone samosprávy. Symboly obce sú erb obce, vlajka obce, pečať obce, prípadne aj znelka obce. Právnické osoby zriadené alebo založené obcou, iné právnické osoby a fyzické osoby môžu používať symboly obce len so súhlasom obce.

2. Obec označuje erbom obce a vlajkou obce budovu, ktorá je sídlom orgánov obce, zasadaciu miestnosť obecného zastupiteľstva a úradnú miestnosť starostu obce.

3. Obec používa odtlačok úradnej pečiatky s erbom obce a názvom obce na rozhodnutia, oprávnenia a osvedčenia skutočností vydaných pri výkone samosprávy.

4. Obec predkladá ministerstvu návrh na zápis symbolov obce do Heraldického registra Slovenskej republiky.


ERB OBCE -

V červenom štíte na zelenej pažiti dva zlaté privrátené levy v striebornej zbroji, spoločne držiace - každý troma labami - strieborný sklonený šíp.

 

Súbory na stiahnutie

Názov Veľkosť Formát Dátum Zoradiť podľa:
Erb obce Hrubá Borša Veľkosť: 539.9 kB Formát: pdf Dátum: 24.2.2020
Pečať obce Hrubá Borša Veľkosť: 77.3 kB Formát: pdf Dátum: 24.2.2020
Vlajka obce Hrubá Borša Veľkosť: 106.4 kB Formát: pdf Dátum: 24.2.2020