Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Pomoc pre Ukrajinu !!!

MAPA
Dátum: 03.03.2022
Počet videní: 610
Pomoc pre Ukrajinu !!!

Aj v Hrubej Borši sa našli dobrí ľudia, ktorí neváhali a hneď ako bolo možné vyhlásili, zorganizovali a naďalej realizujú zbierky.

Milí Boršania,

to čo sa posledné dni deje na Ukrajine je neospravedlniteľné a neprípustné !!! Nikto z nás si nevedel ani len predstaviť, že by sa takéto niečo mohlo stať. Realita je však iná ... vojnový konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou bohužiaľ znamená nepredstaviteľné utrpenie hlavne pre nevinných a bezbranných ľudí, ktorí sa bez našej pomoci nezaobídu.

Už od prvých hodín útoku Ruska na Ukrajinu, začali ľudia po celom Slovensku realizovať rôzne zbierky smerujúce na naše východné hranice. 

Sme radi, že aj v Hrubej Borši sa ľudia spojili a vyzbierali obrovské množstvo vecí, ktoré už teraz pomáhajú tam kde majú. Hlavnú zásluhu na tomto majú manželia KOLENČÍKOVCI, ktorí neváhali a hneď ako bolo možné vyhlásili, zorganizovali a naďalej realizujú zbierky, ktoré adresne odosielajú priamo na Ukrajinu. Do dnešného dňa už vypravili 4 plne naložené veľké autá. O všetkom podstatnom sa snažia informovať na svojom FB účte po kliknutí na tento link . V prípade že by ste chceli pomôcť tak ich môžete kontaktovať prostredníctvom tohto FB účtu, alebo priamo na tel. č.: Dominika Kolenčík 0910 227 999 a Adrian Kolenčík 0907 218 914. Zberné miesto, ktoré vytvorili sa nachádza na Úzkej ulici 15. (viď mapka nižšie)

ĎAKUJEME VÁM ZA BEZPROSTREDNÚ A ÚPRIMNÚ OCHOTU POMÔCŤ !!!

Nasledujúce informácie a inštrukcie sú priamo od manželov Kolenčíkových 

Formy pomoci sú viaceré, nakoľko ide o dlhodobý problém, je dôležité, aby si všetci šetrili svoje sily a pomáhali na základe vlastného presvedčenia a možností. Je neuveriteľné ako sa ľudia dokázali za posledný týždeň zomknúť. Verím, že naša pomoc nekončí a že aj naďalej budeme spoločne pomáhať ako sa bude dať. 

Foriem pomoci je viacero:

1) Finančná pomoc

- táto je potrebná a bude potrebná stále. Jednotlivé organizácie prostriedky použijú na aktuálne potrebné veci. U overených organizácií, používajúcich transparentné účty je istota, že sa peniaze dostanú tam, kam majú.

2) Materiálna pomoc

- Centrami v pohraničných mestách žiaľ bolo nešťastne odkomunikované, že ďalšie materiálne zbierky nie sú potrebné, nakoľko je všetkého dostatok. Tieto centrá však mali na mysli ich zásoby, ktoré sú v súčasnosti skutočne dostatočné. Stále však našu pomoc potrebujú:

- ľudia, stojaci v rade na vybavenie na hraničných priechodoch aj 10h (v zime, bez jedla, s deťmi)

- Ukrajinci, ktorí na Ukrajine zostali- schovávajú sa, dochádzajú im základné potraviny, hygienické prostriedky, je im zima...

- Ukrajinci, ktorí na Slovensku našli ubytovanie (oblečenie, hračky, matrace, postele, postieľky...)

Priebežne zbierame:

- toaletný papier, hygienické vreckovky

- detské plienky a utierky

- dámske hygienické vložky a tampóny

- dezinfekčné mydlá a roztoky (napr. betadine)

- obväzy, leukoplasty, sprej do nosa, lieky proti hnačke (endiaron)

- lekárničky 

- izotermické fólie na udržanie tepla

- deky 

Zoznam bude priebežne aktualizovaný.

Oblečenie, hračky, detské potreby, matrace, posteľné prádlo, uteráky a pod. MOMENTÁLNE nezbierame, prosíme však aby si ich ľudia odložili - určite sa budú hodiť v ďalšej fáze pre rodiny, ubytované v našom okolí. 

3) doprava

- pokiaľ má niekto k dispozícií väčšie auto a je ochotný pomôcť s prevozom pomoci napr. do okolia alebo na východ, prosím prihláste sa. 

4) ubytovanie

- pokiaľ má niekto záujem o poskytnutie ubytovania Ukrajinskej rodine/jednotlivcom, prosím nech sa prihlásia. 

5) tlmočenie a preklady

- ak je niekto ochotný pomáhať s prekladmi/tlmočením z Ukrajinčiny/Ruštiny do Slovenčiny a naopak, prosím nech sa prihlási.

6) dobrovoľníctvo

- viem poskytnúť zoznam organizácií, ktoré hľadajú dobrovoľníkov, či už na východe alebo v BA napr. na stanici- regulovať presuny a pod. 

ZÁKLADNÝ ZOZNAM BEZPEČNÝCH ORGANIZÁCIÍ NÁJDETE PO KLIKNUTÍ NA TENTO LINK

Úzka ulica 15